Miravete de la Sierra is “el pueblo donde nunca pasa nada” oftewel het dorp waar nooit niks gebeurt. Miravete is gelegen in Aragon in de provincie Teruel en is dankzij een ingenieuze publiciteitsstunt uitgegroeid tot een kult dorp bij uitstek.
De 12 inwoners van dit kleine authentieke dorpje aan de voet van de Lastra bergketen en nabij de Guadalope rivier kunnen nog steeds niet geloven dat bezoekers vanuit heel Spanje hun kerk, plaza Mayor, fontein en bar willen zien en overal foto’s van maken. En dit alles dankzij een publiciteitsstunt van een reclamebureau. Dit is een raar maar waar verhaal.
Miravete de la Sierra is onderdeel geworden van een publiciteitscampagne om het Turismo Rural in deze streek te bevorderen. De makers van de campagne zochten een dorp wat rust uitstraalde en weinig inwoners had om het daarna te verkopen als “el Pueblo donde nunca pasa nada”. Toen de makers na een lange zoektocht in Miravete terecht kwamen deed de omgeving en de 12 bejaarde inwoners van het dorp de rest. De inwoners vonden het, na een dorpsvergadering die 10 minuten duurde, een leuk en vooral nieuw idee (al begrepen sommigen het niet helemaal) om mee te werken aan dit ambitieuze plan.
Dus werd er begonnen met het ontwerpen van een website om het dorp te promoten met een virtueel bezoek aan de straten en inwoners van het dorp, een hotelreservering centrale, merchandising en de mogelijkheid om donaties te doen om de kerk uit de 16e eeuw te restaureren. In drie dagen tijd werd de website door meer dan 50.000 bezoekers bekeken wat weer tot gevolg had dat veel nieuwsgierige toeristen en journalisten naar Miravete kwamen. In de dagen erna kwamen de inwoners met het dorp regelmatig in het nieuws en was er geen stoppen meer aan.
Nu hebben de 12 inwoners een kult status en worden er poppen verkocht van de bejaarde en verdwaasde inwoners en kunnen geïnteresseerden souvenirs kopen via de website. De grootste happening van het jaar was dat een van de inwoners, Angel, zijn haar heeft geknipt!!
Op de website kan men een kamer reserveren in het dorpshotel of in een Casa Rural, waar dankzij de hype en media aandacht veel vraag naar is. Het Casa Rural huis is een oud hostel waar nu groepen kunnen verblijven. Het hotel, La Casa de la Cura (het huis van de dominee) is drie jaar geleden geopend en werd, voordat de publiciteitsstunt voor veel aandacht zorgde, nauwelijks tot nooit bezocht. De gemeente had al meerdere malen advertenties geplaatst om mensen te zoeken die het hotel wilden runnen maar dat wilde maar niet lukken. Nu zijn er 8 families die in de run zijn om het hotel te leiden en de winnende familie zal door de bewoners van Miravete gekozen worden.
Al met al is Miravete een voorbeeld van hoe goede publiciteit kan leiden tot een succes. En ondanks de vele media aandacht, de honderden bezoekers aan het rustige dorp en de strijd om de exploitatie van het dorpshotel, blijven de 12 bejaarde inwoners kalm onder alle omstandigheden. Het enige wat zij wel hopen is dat de rust niet teveel aangetast zal worden omdat dan de dagelijkse routine waarin de bewoners leven, niet meer hetzelfde zal zijn.
De website van el pueblo donde nunca pasa nada kan hier bezocht worden (in het Spaans).






