snel nieuws

Nationaal nieuws door Remco Stoffer

Nieuwe hervormingen arbeidsmarkt Spanje goedgekeurd

closeDit nieuwsbericht is 1 jaar 3 maanden 12 dagen oud. Het kan daarom gebeuren dat de informatie niet meer helemaal actueel is.

MADRID – (Remco Stoffer) Afgelopen vrijdag heeft het Spaanse parlement over de arbeidswetgeving gestemd en de nieuwe wet aangenomen die afgelopen zondag al inging. Op donderdag werden deze hervormingen nog door de minister van Economie en Arbeid als 'extreem agressief' bestempeld, een van de velen tegenstrijdigheden in de nieuwe regering. De oppositie en vakbonden zijn niet blij met deze hervormingen en zeggen dat Rajoy gelogen heeft en dat er acties zullen komen.

Een van maatregelen is om het gebruik van langdurige contracten aan te moedigen en dat van kortlopende contracten tegen te gaan. Die contracten zijn wijdverspreid in Spanje en zorgen ervoor dat de bevolking zeer gevoelig is voor pieken en dalen in de economische groei, zoals het aantal werkelozen tijdens de economische crisis wel aangeeft. Daarnaast is het ontslaan van personeel met contracten voor onbepaalde tijd voor de werkgever vanaf nu goedkoper.

Pijlers

De nieuwe arbeidsmarkthervorming telt drie grote pijlers. In de eerste plaats wil de regering de aanwerving van werknemers vergemakkelijken waardoor vooral de jongeren en de langdurig werklozen gemakkelijker aan een baan moeten komen.

Daarnaast hoopt de regering met de maatregelen die ze vrijdag in een decreet goot, ook voor 'stabielere banen' te zorgen. Dat doel wil ze bereiken door het gebruik van tijdelijke contracten te ontmoedigen. 'Vanaf 1 december 2012 mag een tijdelijk contract nog maximum 24 maanden duren', verduidelijkte minister van Arbeid Báñez.

Ontslagregeling

Om de toekenning van contracten van onbepaalde duur aantrekkelijker te maken, past de regering ook de ontslagregeling aan. Voortaan geldt voor tijdelijke contracten en overeenkomsten van onbepaalde duur eenzelfde ontslagtermijn. 'De ontslagvergoeding beloopt voortaan maximum 33 dagen per gewerkt jaar', zei de minister van Arbeid. In de huidige regeling ging het om 45 dagen voor contracten van onbepaalde duur.

Voorts trekt de nieuwe regering ten strijde tegen de 'te rigide' arbeidsmarkt. 'Door in een bedrijf te experimenteren met flexibelere werkuren kan je vermijden dat een werknemer ontslagen wordt zodra het wat minder gaat in een bedrijf', klonk het.

Werknemers krijgen ook meer rechten. Jaarlijks kunnen ze binnen het bedrijf 20 uur opleiding, betaald door de werkgever, eisen. Door een systeem van levenslang leren in te voeren, hoopt de regering beter opgeleide mensen een grotere kans op de arbeidsmarkt te bieden.

Fiscale stimulans

De regering Rajoy heeft ook aandacht voor kleine en middelgrote ondernemingen en zelfstandigen. Via fiscale stimulansen gaat ze hen aanmoedigen mensen aan te werven. 'Want de kmo's en de zelfstandigen moeten de grote baanverstrekkers van het land worden', zei minister van Arbeid Báñez.

Ten slotte voert de conservatieve regering de strijd tegen fraude met werkloosheidsuitkeringen op. Via extra en strengere controles hoopt ze valsspelers op te sporen en werken in het zwart te ontmoedigen.

Staking

De twee grootste Spaanse vakbonden, UGT en CCOO, hebben zaterdag opgeroepen tot een algemene mobilisatie en manifestaties in het hele land op 19 februari. Ze willen daarmee protesteren tegen de vrijdag aangenomen hervorming van de arbeidsmarkt die volgens de vakbonden geen banen creëren, maar gaan kosten.

Ook de oppositiepartijen zijn tegen en menen zelfs dat Rajoy voor de verkiezingen gelogen heeft over zijn plannen met Spanje. Een maand voor de verkiezingen in november 2011 kondigde de PP via Twitter aan dat ze resoluut tegen de nu door hen ingevoerde hervormingen waren. Ook in het enige televisiedebat kondigde Rajoy aan dat zij 20 dagen ontslag absoluut niet geschikt vonden.

Deze koerswijziging komt bovenop die van de belastingverhogingen die de PP voor de verkiezingen ook afkeurde maar 6 dagen na de regering te hebben overgenomen meteen invoerde. Alles onder het mom van … de regering voor ons heeft het verkeerd gedaan (overigens ook iets wat zij niet zouden gaan doen, de vorige regering de schuld gaan geven van alles).

Nieuws wat jou ook zal interesseren:

Geef een reactie

vind ons ook op

vind jij ons al leuk

Top