Murcia en Aragón hebben hoogste bezettingsgraad IC-patiënten van Spanje

123rf
Beeld: 123rf

Murcia en Aragón hebben hoogste bezettingsgraad IC-patiënten van Spanje

Dit artikel is 2 jaar oud en kan dus niet meer actueel zijn.

MADRID – We weten allemaal dat de tweede golf wat betreft het coronavirus al weken geleden begonnen is in Spanje maar het is compleet anders dan de eerste corona-golf in maart/april. Nu worden 6 van de 10 personen via corona-tests geregistreerd terwijl dat in de eerste golf slechts 1 van de 10 personen was. Weliswaar heeft Spanje inmiddels meer dan 640.000 positief geteste personen sinds de aanvang van de corona-crisis, het aantal ziekenhuis en ic-afdeling opnames is vele malen lager dan tijdens de eerste golf.

Elke dag worden er in de Spaanse media verontrustte gegevens bekend gemaakt over de corona-cijfers waarbij men met duizenden tegelijk de positief besmette personen omschrijft en waar dat meer of minder is in Spanje. 

Feit is echter dat er veel meer getest wordt op dit moment in Spanje en feit is dat de meeste positief geteste personen asymptomatisch zijn. De meeste positieven ontwikkelen geen of slechts milde symptomen. Het is echter wel belangrijk om deze positieven te isoleren, in quarantaine te plaatsen en een contactonderzoek te verrichten om verdere verspreiding te voorkomen.

Ziekenhuizen

Het is echter belangrijker om te weten hoe de situatie in de ziekenhuizen is en hoe vol de intensive care afdelingen zijn. De reden w¡voor de noodtoestand in maart was juist het aantal ziekenhuis gevallen waarbij de ic-afdelingen de vraag niet meer aankonden. Daar is nu landelijk gezien nog geen sprake van omdat 8,7% van de ziekenhuisbedden in het land bezet zijn met corona-patiënten. De druk op de ziekenhuizen is 6,95% terwijl dat bij de IC-afdelingen 12,63% is. Maar dat is niet overal hetzelfde in Spanje.

Percentages IC-patiënten

Zoals altijd wordt er ook bij dit soort cijfers gekeken naar de autonome regio’s en daarbij valt op dat de regio Murcia er met een bezetting van 51,3% van de intensive care bedden (UCI) er het slechtste voor staat. Na Murcia staat Aragón met 48,44% op de lijst gevolgd door La Rioja met 31,34%, Cantabrië met 26,51%, Balearen met 21,67%, Castilla-La Mancha met 21,65%, de Madrid regio met 20,89% en Castilië en León met 19,54%. In Catalonië is dat 14,92%, op de Canarische Eilanden 11,97%, in de Valencia regio 5,67% en in Andalusië 5,3%.

Een overzicht van de ziekenhuiscapaciteit, het totaal aantal ziekenhuisopnames en intensive care patiënten per autonome regio op zondag 20 september (bron: RTVE).

Autonome regiototaalnormaalIC
Murcia31225359
Aragón45939762
Castilla-La Mancha56950663
Castilië en León52846860
La Rioja1048222
Madrid regio3.3042.907397
Cantabrië1058322
Balearen37030565
Catalonië719592127
Andalusië951823128
Valencia regio48441668
Extremadura14112516
Canarische Eilanden24518857
Baskenland34029149
Asturië412912
Galicië20017129
Navarra16417720