Meer dan 3,4 miljoen leegstaande woningen in Spanje

Meer dan 3,4 miljoen leegstaande woningen in Spanje
Beeld: 123rf

Meer dan 3,4 miljoen leegstaande woningen in Spanje

MADRID – Volgens de laatste gegevens van het Spaanse Bureau voor de Statistiek (INE) die alweer uit 2011 stammen, zijn er in Spanje 3,4 miljoen leegstaande woningen te vinden. Dat zijn dus cijfers van alweer meer dan 10 jaar geleden maar in 2021 is er opnieuw gekeken naar het aantal echte leegstaande woningen in Spanje, iets wat elke 10 jaar gebeurt. Die cijfers zullen pas in 2023 gepubliceerd worden.

Uit de 10-jaarlijkse cijfers van het Instituto Nacional de Estadística (INE) bleek in 2011 dat er 3.443.365 leegstaande woningen waren wat 10,8% meer was dan 10 jaar daarvoor in 2001. In 2021 heeft het INE opnieuw gekeken naar het aantal leegstaande woningen in het onderzoek ‘Censo de Población y Viviendas’ maar die cijfers worden pas in 2023 bekend gemaakt.

Als we teruggaan naar 2011, met de cijfers die in 2013 bekend werden gemaakt, bleek dat er 25.208.623 woningen waren in Spanje wat er toen 4.262.069 meer waren dan 10 jaar daarvoor in 2001. Maar van het totaal aantal woningen stonden er in 2011 dus 3.443.365 leeg wat 13,7% van het totaal aantal woningen was. 

Van het totaal aantal leegstaande woningen was 28,7% ouder dan 50 jaar (dus gebouwd voor 1961) terwijl in 21,4% van de gevallen de woningen niet ouder waren dan 10 jaar en dus gebouwd tussen 2001 en 2011.

Van het totaal aantal leegstaande woningen bevond zich 84,9% in goede staat en geschikt om in te wonen maar bijna 520.000 woningen waren niet geschikt om in te wonen en in 151.000 van de woningen werd gesproken over ruïnes, samen goed voor 15,1% van het totaal aantal leegstaande woningen.

Wat zijn de grootste problemen met leegstaande woningen? Een van de veelvoorkomende problemen en dan met name langs de kust of in steden zijn krakers (okupas). Deze bezetten woningen en het is lastig hen eruit te krijgen. Een ander probleem zijn dieven (ladrones) die makkelijk een leegstaande woning leeg kunnen roven. Verder zorgen leegstaande woningen ervoor dat het onderhoud achteruit gaat wat niet alleen kon zorgen voor onderdelen van de woning die niet meer werken maar ook voor gevaarlijke situaties kan zorgen.

Het is afwachten wat de cijfers van 2021 laten zien, deze worden dus pas in 2023 gepubliceerd. We hebben hieronder enkele populaire steden (van groot naar klein) op een rij gezet en de gegevens van 2011 over het totaal aantal woningen en leegstaande woningen. KIJK HIER voor een uitgebreider overzicht met meer steden.

STADWONINGENLEEGSTAANDPERCENTAGE
Madrid1.530.957153.09610%
Barcelona811.10688.41110,9%
Valencia419.92957.11013,6%
Sevilla337.22548.22314,3%
Zaragoza326.93234.98210,7%
Málaga254.65828.52211,2%
Murcia207.57136.11717,4%
Palma (Mallorca)182.18616.3979%
Las Palmas (Gran Canaria)182.89029.62816,2%
Bilbao162.56111.3797%
Alicante186.51625.18013,5%
Granada139.96927.01419,3%
Elche113.33613.60012%
Santa Cruz (Tenerife)96.29013.61413,1%
Almería99.67418.24018,3%
Marbella86.70011.70513,5%
Tarragona65.7117.75411,8%
Cijfers van 2011 / INE en Idealista