Ziekenhuiscapaciteit Spanje onder druk door covid-patiënten

Ziekenhuiscapaciteit Spanje onder druk door covid-patiënten
Beeld: Europa Press

Ziekenhuiscapaciteit Spanje onder druk door covid-patiënten

Dit artikel is 2 jaar oud en kan dus niet meer actueel zijn.

MADRID – Niet alleen is Spanje de 1 miljoen positief geteste personen en meer dan 35.000 corona-doden voorbijgestreefd sinds aanvang van de corona-crisis in het land, de ziekenhuisbedden worden steeds meer bezet met covid-patiënten. Niet alleen maakt men zich zorgen om de reguliere ziekenhuisopnames maar met name om de ic-capaciteit die op dit moment in heel Spanje gemiddeld 24,24% is. 

Op dinsdag liggen er 16.008 patiënten met COVID-19 in ziekenhuizen waarvan 2.163 op de intensive care terwijl 734 patiënten de afgelopen 24 uur ziekenhuizen konden verlaten. We hebben het hier dan alleen over de covid-patiënten en tellen de normale patiënten niet mee.

Spanje heeft volgens de gegevens van Statista 782 ziekenhuizen waar plaats is voor 157.249 patiënten. Deze ziekenhuizen kunnen onderverdeeld worden in 344 publieke ziekenhuizen en 438 privé ziekenhuizen en medische centra. Spanje heeft een capaciteit van 5.798 UCI of ic-bedden waarvan normaal gesproken 60% bezet is. 4.627 ic-bedden zijn te vinden in de publieke ziekenhuizen en 1.171 ic-bedden in de privé ziekenhuizen.

Tijdens de corona-crisis en met name in maart/april werd het aantal ic-bedden tijdelijk verhoogd en het ziet er naar uit dat de autonome regio’s opnieuw een soortgelijke maatregelen zullen moeten nemen of reeds genomen hebben.

Op dit moment is het onderstaande de situatie waarbij diverse autonome regio’s al de kritische 25% bezetting van de ic-bedden voorbij zijn gestreefd.

REGIOBEDDEN%IC%
Andalusië2.24013,83%28218,61%
Aragón73917,90%8341,71%
Asturië47614,67%5019,23%
Balearen1876,16%4716,49%
Canarische Eilanden2585,27%4811,51%
Castilla-La Mancha49616,64%9023,08%
Castilië en León1.46521,91%17837,71%
Catalonië3.32213,77%43234,12%
Ceuta3418,48%847,06%
Valencia regio1.0759,42%14413,99%
Extremadura3069,80%4218,83%
Galicië4505,47%608,40%
Madrid regio3.17619,97%51040,28%
Melilla5229,05%964,29%
Murcia47613,29%7618,77%
Navarra40018,79%5037,59%
Baskenland33213,56%1812,41%
La Rioja14116,40%2236,67%
TOTAAL16.00813,72%2.16324,24%
Gegevens van maandag 26 oktober / Bron: Ministerie van Volksgezondheid